Co je to menstruační kalíšek a jak ho správně používat?

Menstruační kalíšek je sice na trhu už několik desítek let, ale největší oblibě se těší až v posledních letech. Není se čemu divit – vždyť splňuje všechny trendy, které momentálně ovládají svět: žádný odpad a žádná zdravotní rizika. Dalo by se tedy říct, že si tato pomůcka musela na svou chvíli počkat, protože při svém uvedení do prodeje předběhla dobu.Co to tedy ten menstruační kalíšek je? Jedná se o malý silikonový kalíšek se stopkou na konci, který se vkládá do pochvy. Jeho úkolem je zachytávat menstruační krev. Nabízí nesporné množství výhod, kterým vložky či tampóny nedokážou konkurovat. Menstruační kalíšek má dlouhou životnost (až 15 let), nevyžaduje žádnou speciální údržbu, nevytváří žádný odpad a je 100% hygienický.


Jak menstruační kalíšek funguje?

Po zavedení této pomůcky do pochvy kalíšek vytvoří podtlak, který ho upevní na vaginální stěny a zaručí úplnou ochranu před protečením. Hrany kalíšku se přizpůsobí prostředí a rozměrům pochvy, takže po aplikaci není kalíšek vůbec cítit.

Jak vybrat správný menstruační kalíšek?


Výběr kalíšku, který vám sedne na míru, sice není žádná věda, ale pokud si koupíte nesprávný typ či variantu této pomůcky, mohou se při jeho používání dostavit určité nepříjemnosti v podobě nedokonalého těsnění pomůcky nebo v krajním případě i bolestivých pocitů.

Základem je správná velikost. Obecně platí pravidlo, že ženy před třicítkou, které za sebou nemají vaginální porod, by měly sáhnout po menší velikosti (označované většinou jako S/M). Druhá skupina žen, tedy po třicítce nebo po vaginálním porodu, si musí pořídit větší velikost, obvykle označovanou L.

Tvrdost kalíšku a jeho poddajnost je také činitel, na který se musí brát ohled. Menstruační kalíšky od různých výrobců jsou i různě tuhé, a to po zavedení do pochvy hraje opravdu významnou roli.

 Pokud je kalíšek moc měkký, po zavedení se může stát, že se dokonale nerozvine a nevytvoří potřebný podtlak. Pokud jeho okraj zůstane skrčený, bude protékat. Stejně tak se může stát, že i přes správné zavedení bude měnit tvar podle vašich pohybů a vy budete opět riskovat protečení.

Příliš tvrdý kalíšek sice pruží o něco víc, ale na druhou stranu může v užší pochvě způsobovat diskomfort. Po zavedení by ho žena mohla cítit, což zejména při chůzi nebo i při obyčejném sezení není nic příjemného. Pokud si plánujete kalíšek koupit poprvé, sáhněte po pomůcce, která má střední tvrdost, tedy není ani moc měkká, ani tuhá. Některé ženy natrefí na vhodný typ kalíšku hned napoprvé, jiné zase musí vyzkoušet více značek, než najdou produkt, který jim naprosto vyhovuje.

Jak menstruační kalíšek správně zavést?

Zavádění kalíšku je činnost, u které je potřeba získat určitou praxi nebo zručnost. Proto je důležité neodkládat první zavádění pomůcky až na začátek menstruace, ale raději si ho natrénovat mimo své dny.

Kalíšek se do pochvy zavádí složený. Je jen na vás, do jakého tvaru pomůcku ohnete – jestli do písmene U/C (obrázek v textu č. 1), nebo do tvaru tulipánu (obrázek v textu č. 2). Složený kalíšek uchopte dvěma prsty a v poloze, v jaké si obvykle zavádíte třeba tampon, ho jemně vsuňte do pochvy. Když bude kalíšek uvnitř alespoň z poloviny, jemně sevření prstů uvolňujte, aby se pomalu rozvinul se a vytvořit podtlak.

Je důležité zmínit, že se kalíšek nezavádí tak hluboko jako menstruační tampon. Silikonový kalíšek zaveďte jen do poloviny pochvy.

Náš tip č. 1: Při zavádění kalíšku potřete jeho horní hranu lubrikantem na vodní bázi. Jelikož je kalíšek ze silikonu, silikonové lubrikanty by ho mohly poškodit. To platí i v případě kokosového oleje, který se v kosmetice využívá čím dál víc. Lubrikace kalíšku zajistí jeho lepší vklouznutí do pochvy a zavádění nebude nepříjemné.

Náš tip č. 2: Kalíšek po zavedení uchopte za stopku a pootočte o 360 stupňů. Tím zajistíte, že se ze složeného stavu zcela rozvine do původní polohy, přilne ke stěnám pochvy a nebude protékat.

Náš tip č. 3: V případě, že stopku kalíšku cítíte při chůzi nebo prudších pohybech, ji můžete zastřihnout podle svých preferencí. Některé ženy stopku odstřihnou úplně. Nedoporučujeme to ale dělat, dokud si kalíšek nevyzkoušíte, jinak můžete mít později problém s jeho vytažením.

Co když mi kalíšek nejde vyndat?

V první řadě je prioritou zachovat klid :) Stres a panika totiž stahují svalstvo, což vyjmutí kalíšku nesmírně ztěžuje. Po delším nošení kalíšku (především v noci) se může stát, že se kalíšek dostane aktivitou poševních svalů hlouběji. Kvůli tomu pak můžete mít problém ho nahmatat.

Nestresujte se ale – kalíšek nemá kam zmizet. V tuto chvíli je potřeba uvolnit pánevní svaly a na chvíli si dřepnout. Zafunguje gravitace a kalíšek se opět posune níž. Pokud ani to nezabere, dejte si teplou sprchu. Teplo uvolní svalstvo ještě víc a kalíšek bude možné pohodlně uchopit.

Při vyjímání kalíšku je důležité ho pevně vzít za stopku, potáhnout dolů a následně dvěma prsty jemně stisknout spodní okraj kalíšku. Uvolníte tím podtlak a kalíšek bez problémů vyjmete. V žádném případě nedoporučujeme kalíšek vytahovat silou pomocí stopky. Takové vyjmutí by mohlo být bolestivé.

Náš tip: V případě, že máte na kalíšku kratší stopku nebo se kalíšek vrací zpět, použijte při jeho vyjímání jednorázovou chirurgickou rukavici. Je to mnohem hygieničtější, lépe pomocí rukavice uchopíte kalíšek a předejdete například poškrábání dlouhými nehty.

Co dělat, když kalíšek protéká?

Důvodů může být spousta – od nesprávného zavedení kalíšku až po nevhodný výběr tuhosti materiálu, o čemž jsme psali o několik odstavců výše. Pokud se vám opakovaně stává, že kalíšek dobře netěsní, je potřeba odhalit příčinu.

V první řadě se nabízí otázka, jestli kalíšek začíná protékat až po několika hodinách, nebo hned po zavedení. Pokud protéká až po nějaké době a první hodiny těsní, zkuste ho měnit častěji. V případě, že protéká hned po zavedení, chyba bude nejspíš v nesprávném zavedení.

Pravděpodobně se v pochvě nerozvine natolik, aby přilnul k jejím stěnám. Proto je důležitá kontrola, kterou provedete tak, že po umístění kalíšku přejedete prstem po jeho obvodu a ujistíte se, že se správně rozvinul. Pokud budete cítit, že jeho povrch je nerovný, zkuste kalíšek mírně pootočit, dokud nezíská kýžený tvar.

Může ale nastat situace, že je kalíšek zavedený správně, ale i tak protéká, i když není plný. Tento problém lze vyřešit pouze tím, že kalíšek vyměníte za jiný, o něco pevnější. S největší pravděpodobností je moc měkký a tím, jak se hýbete, se prohýbá i on.

Jak menstruační kalíšek čistit?

Protože se nejedná o jednorázovou pomůcku, je potřeba o ni pečovat tak, aby po každém použití byla zcela hygienická. Základem je nezapomínat na pravidelnou sterilizaci, tedy úplné zničení bakterií před menstruací i po ní.

O tu se postaráte hned několika možnými způsoby – dáte kalíšek na deset minut vyvařit, použijete sterilizační tabletu (ideální pomocník na cestách) nebo kalíšek umístíte do sterilizačního kelímku a vložíte do mikrovlnky. Úplné zničení bakterií je nutné provést vždy na začátku a na konci menstruace.

Při menstruaci se kalíšek oplachuje a myje ve vodě. Silikon je materiál, který na sebe neváže žádné bakterie, proto během menstruace stačí pomůcku jen opláchnout proudem vody. Pokud si kalíšek vyměňujete doma ve sprše, můžete ho umýt i antibakteriálním intimním mýdlem.

Výhody a nevýhody menstruačního kalíšku

Jeho velkou výhodou je fakt, že kalíšek pojme větší množství menstruační krve. Ve srovnání s jinými pomůckami, které je potřeba měnit poměrně často, poskytuje zavedený kalíšek – za předpokladu, že máte menstruaci se slabší nebo střední intenzitou – ochranu před protečením až 12 hodin. Některé zdroje dokonce uvádějí, že objem průměrného kalíšku představuje jednu třetinu celkového množství krve, která během jedné menstruace odejde.

Další benefit objevíte v jeho praktičnosti a trvanlivosti. Jedna pomůcka vydrží roky a její údržba si nežádá nic zvláštního. Kalíšek je navíc vhodný i pro ženy, které ze zdravotních důvodů nemohou používat tampóny.

Za drobnou nevýhodu se dá považovat to, že manipulace s kalíškem je zpočátku poněkud náročná a pro nováčky může být i stresující. Chce to cvik a čas, než se naučíte používat kalíšek tak, aby vám zavádění a vyjmutí nezabralo moc času a energie.

Článek připravil
Martina
03.05. 2024
Nikdo se zatím nevyjádřil. Přidej první komentář!

Další články

Sexuální zdraví
22.02. 2024
Sex po porodu. Kdy začít?
Těhotenství a porod obecně jsou významným zásahem do ženského těla. Někdy ženy dokonce nemohou mít během těhotenství sex, pokud je rizikový. Po narození dítěte si ho proto samozřejmě chtějí dosytosti užít. Všichni víme, že po porodu žena nesmí mít sex po dobu 6 týdnů, protože nastává fáze "očisty“ – šestinedělí. A zároveň se ani ženám do sexu nechce a pohlavní styk je to poslední, na co novopečená maminka myslí. Kolotoč kolem miminka dá zkrátka zabrat i té nejvášnivější ženě.
196
0

Mohlo by se vám hodit

Načítám ...