Co je to prostata a jaká je její funkce v mužském těle?

Prostata, předstojná žláza nebo předstojnice – malý nenápadný orgán, jehož důležitost si málokterý muž uvědomuje, dokud nenastanou první problémy. Ačkoliv se o ní mluví skutečně často až tehdy, kdy nepříznivě ovlivňuje zdraví a fungování mužského organismu, tvoří nemírně důležitou součást pohlavní soustavy

Co je to prostata?

Je to žlázový nepárový orgán ve tvaru kaštanu, který je schopný vylučovat sekret. Prostata je uložená v pánevní oblasti a téměř „sousedí“ s análním otvorem, přičemž celá její horní plocha srůstá se spodní částí močového měchýře. Je (ne)strategicky uložená na místě, kde v případě jejího zvětšení dokáže způsobit nemálo komplikací a jejím vnitřkem prochází dokonce i část močové trubice. Obvyklá šířka prostaty je cca 4 cm a váží sotva 20 až 30 gramů. Do své úplné velikosti dorůstá v pubertálním věku.

Jaká je funkce prostaty v mužském těle?

Sekret, který je prostatou vylučován, tvoří podstatnou část ejakulátu. Spermie plavou právě v prostatovém výměšku, jehož úlohou je zvlhčovat močovou trubici a umožnit tak spermiím „hladší průchod penisem.“ Kromě toho je chrání, prodlužuje jejich životnost mimo semeníky a dohlíží na to, aby bezpečně dopravily genetický kód tam, kam mají.

Během erekce se prostata mírně zduří a při ejakulaci lze na ní zaznamenat jisté kontrakce. Důsledkem toho tlačí na jiné orgány, především na močový měchýř, a to je důvod, proč je močení během erekce stížené, v některých případech až nemožné.

Jak vás může prostata potrápit?

Prostata se začíná většinou ozývat s přibývajícím věkem, avšak v dnešní době už dávno neplatí, že problémy s prostatou souvisí výhradně se stářím. Mnoho mužů již v produktivním věku dnes zaznamenává první obtíže, kterým pokud se nevěnuje dostatečná pozornost, mohou přerůst do fatálních rozměrů značně komplikujících život.

Nezhoubné zvětšení prostaty

To, že je prostata zvětšená, zjistíte při močení, respektive i tehdy, kdy se budete pokoušet vymočit. Potřeba odskočit si na malou vás přepadne mnohem častěji než obvykle, a to bez ohledu na to, jestli jste přijali zvýšený objem tekutin. Močení rovněž nemusí mít tak hladký průběh, jak jste zvyklí, neboť něco neidentifikovatelného vám v tom bude bránit. Proud moči může být oslabený, přerušovaný a výjimkou není ani pocit nedostatečného vyprázdnění měchýře. Tehdy nutkání močit neustává, avšak vymočit i zbytek už není možné.

Zápal prostaty

Zápal prostaty nebo také prostatitida je mnohdy spojen se zápalem močového měchýře. Tehdy se primárně (a mnohokrát i svépomocně) léčí pouze močová oblast, protože příznaky tohoto onemocnění člověka poněkud mírně zavádějí. Jednoduše zápal prostaty snadno „splyne“ se zápalem močových cest a nakolik je druhotný zápal močové oblasti lehce rozpoznatelný, většina se snaží vyléčit pouze tohle onemocnění, přičemž málokdo zkoumá, zda se za ním neskrývá i něco jiného.

Rakovina prostaty

Tomuto nádorovému onemocnění, o kterém je třeba šířit osvětu, jsme se věnovali v samostatném článku. Více se o rakovině prostaty dozvíte zde: Začíná Movember! Proč je důležité o něm mluvit?

Stimulace prostaty – proč je tak příjemná?

Masáž nebo stimulace prostaty dnes představuje součást intimních erotických tantra masáží. Masérka se v nich věnuje nejen penisu, ale i semeníkům a všemu, co může dopomoci vaší rozkoši. Nejčastěji stimulaci prostaty vykonává rukou či speciálními erotickými pomůckami a je na samotném zákazníkovi, kam masérce dovolí zajít.
Jak si nahmatat prostatu?
Prostatu je totiž možné stimulovat masáží prostoru mezi semeníky a análním otvorem anebo přímou penetrací análního otvoru. Tlak, který je na stěny konečníku vyvíjen, dráždí prostatu, což vede k intenzivnějšímu orgasmu.

Prostatě však můžete dopřát dávku stimulace také svépomocně. Anatomicky navržené anální kolíky je možné využívat při masturbaci, ale i během styku s partnerkou či partnerem. Vybrat si můžete z různých velikostí a vibračních nebo nevibračních pomůcek.

Článek připravil
Martina
06.10. 2020
Nikdo se zatím nevyjádřil. Přidej první komentář!

Další články

Mohlo by se vám hodit

Načítám ...