Co jsou vaginální dilatátory a k čemu slouží?

Vaginální dilatátory, jinak nazývané také vaginální trenažéry, jsou zdravotní pomůcky, které řeší pocit pálení či úzkosti při penetraci a bolestivé kontrakce vagíny. Dilatátory pro ženy mají tvar válce s jemným zakřivením směrem dolů (kopírují vnitřek pochvy) a obvykle se prodávají v sadách různých velikostí. Postupné používání stále většího dilatátoru napomáhá roztažení pochvy a udržuje vaginální tkáně poddajné. Díky cvičení s dilatátory si tělo i mozek zvyká na to, že penetrace může být komfortní. A takový pocit si zaslouží každá žena.
Vaginálne dilátory

Komu může terapie dilatátory pomoct?

- Velké množství žen trpí bolestmi nejen při vaginálním styku, ale také při gynekologických vyšetřeních, nebo dokonce při zavádění tamponu. Důvodů je několik:

- Atrofická vaginitida, jinak řečeno chronický zánět pochvy, který způsobuje nedostatečnou tvorbu estrogenu. To následně vede k vaginální suchosti a ztrátě pružnosti vaginálních svalů.

Vaginismus, což je porucha sexuálního chování u žen, která má psychologickou příčinu. Při sexuálním styku dochází k nevědomému a neúmyslnému stažení svalů v okolí pochvy.

- Snížená produkce estrogenu a následné zúžení vaginálních stěn a přidružená ztráta pružnosti. Snížená produkce estrogenu se vyskytuje během menopauzy, těhotenství, těsně po porodu nebo během kojení.

- Ozařování nebo operace po rakovině, která postihla vaginální tkáně.

- Transgender vaginoplastika, při které byl vaginální kanál vymodelován z tkáně penisu.

- Syndrom MRKH, při kterém je vagína a děloha nedostatečně vyvinutá, případně úplně chybí. U tohoto syndromu umíme pracovat pouze s rozšiřováním vaginálního kanálu.

- Mnohé další důvody a onemocnění.

Tyto problémy se dají řešit používáním vaginálních dilatátorů. Dnešní vaginální dilatátory jsou obvykle silikonové, takže se velice snadno udržují. Zároveň jsou v pěkných pastelových barvách.

Provedení vaginálních dilatátorů nepřipomíná lékařský nástroj a nevyvolává strach, což je i záměrem výrobců.

 

Jak dilatátory používat:

1. Před zaváděním dilatátorů si umyjte ruce.

2. Vyberte si polohu, která vám je nejpohodlnější. Můžete si lehnout na bok a kolena dát k hrudníku. Mezi kolena si vsuňte polštář, čímž uvolníte svaly beder a nohou. Další z možností je lehnout si na záda, nohy pokrčit a rozkročit na šířku ramen. V tomto případě si polštář dejte pod hýždě. Pokud si koleno přitáhnete k rameni, svaly pánve se uvolní ještě víc.

3. Vždy začněte zaváděním nejmenšího dilatátoru.

4. Na dilatátor i na vagínu naneste lubrikační gel na vodní bázi.

5. Ujistěte se, že rukou dosáhnete na otvor vagíny, a pokud je potřeba, použijte ruční zrcadlo, abyste viděla na vaginální otvor.

6. Před zavedením dilatátoru se pokuste uvolnit, zhluboka dýchejte. S výdechem se pokuste zasunout dilatátor do vagíny (směrem rovně k páteři, případně směrem dolů).

7. Pomalu zasouvejte dilatátor hlouběji. Během celého cvičení dýchejte a vědomě uvolňujte svaly pánevního dna. Pokud potřebujete, stáhněte je. To může být mírně nepohodlné, ale následné uvolnění by mělo umožnit dilatátoru dostat se hlouběji.

8. Budete mít „těsný pocit“, ale bolet by to nemělo. V případě, že se objeví bolest, přestaňte dilatátor zasouvat a nechte ho v dosažené hloubce. Pokuste se dýcháním cíleně uvolnit pánevní dno, přičemž dilatátor už nezasouváte, pouze jím kroužíte v hloubce, která vám byla ještě příjemná. Kroužení pomáhá rozšířit vagínu na délku.

9. Po chvilce kroužení a vědomého dýchání se pokuste dilatátor zavést hlouběji. Pokud to trvá dlouho, nevadí, každé tělo je jiné a potřebuje jiný čas k tomu, aby to dokázalo. Pokud pociťujete bolest, nepokračujte a ke cvičení se vraťte o pár minut později. Míra bolesti by neměla přesáhnout stupeň 4 na stupnici od 1 do 10, což značí mírně nepříjemný pocit.

10. Když dilatátor zavedete celý, chvilku ho nechte zasunutý. Pokuste se s ním provádět jemnou vnitřní penetraci (nikdy ho celý nevytahujte). Pokuste se měnit polohy těla, později i polohy pánve a nohou. Přidejte cvičení Kegelových cviků.

11. Pokud už nemáte žádné nepříjemné pocity, jste připravená přejít na větší dilatátor. S ním postupujete stejně.Cvičit je potřeba alespoň 3krát týdně (nikdy ale ne 2 dny po sobě). Jedno cvičení by mělo trvat 15–20 minut. Ve dnech, kdy necvičíte s dilatátory, provádějte cvičení Kegelových cviků.
Touto pravidelností byste se měla propracovat k bezproblémovému zavedení i největšího dilatátoru. Pamatujte, že je lepší dopřát si víc času a zavádění dilatátoru neuspěchat. Vaginální svaly zkrátka neošálíte.

Během celé terapie se může objevit mírné krvácení, které by měla vyřešit slipová vložka. Pokud by bylo krvácení silnější, poraďte se s lékařem.

Jak dilatátory čistit:

Vaginální dilatátory po použití omyjte mýdlovou vodou nebo použijte dezinfekci na erotické pomůcky. Nechte vyschnout a uložte do sáčku nebo jiného obalu.

Článek připravil
Barbora F.
14.06. 2023
Nikdo se zatím nevyjádřil. Přidej první komentář!

Další články

Erotické povídky
22.08. 2023
Erotická povídka: Ledové potěšení
Experimentování za dveřmi ložnice vždycky patřilo k našim oblíbeným aktivitám. Ne že by se nám obyčejný sex se ženou někdy zdál nudný, ale jen velmi zřídka jsme se dokázali obejít bez fantazírování o tom, jak to všechno ještě víc ozvláštnit. Právě díky tomu náš sexuální život nikdy šeď neznal. A to je podle mě i jeden ze základních pilířů kvalitně fungujícího dlouhodobého vztahu.
774
0

Mohlo by se vám hodit

Načítám ...