Růžový říjen – měsíc prevence rakoviny prsu

Měsíc říjen se nese ve znamení celosvětové osvěty prevence rakoviny prsu. 
Prsa jsou symbolem ženskosti a mateřství. Jsou součástí ženské identity. Po staletí jsou zdrojem inspirace pro umělce. Bohužel pro tisíce žen jsou také zdrojem trápení. Rakovina prsu je na prvním místě v žebříčku nejčastěji diagnostikovaných nádorových onemocnění u žen. Více než 6000 českých žen každoročně opouští ordinaci lékaře s děsivou diagnózou - rakovinou prsu.
Pokud je však zachycena v raném stadiu, má pacientka velkou šanci na uzdravení. U tohoto typu rakoviny je nesmírně důležitá prevence. A ta je naštěstí dobře dostupná.

Rakovina prsníka


Jak vzniká rakovina prsu

Rakovina prsu, stejně jako všechny ostatní druhy rakoviny, je způsobena mutací buněk. Zmutované buňky se poté nekontrolovatelně množí a "požírají" okolní tkáň.

Samovyšetření

Každá žena by si měla po dosažení věku 18 let osvojit rutinu samovyšetření prsou. To je třeba provádět jednou měsíčně, nejlépe 3-4 dny po menstruaci. Každou změnu na prsou je třeba zaznamenat. Důležitá je také vizuální kontrola, mnoha změn si lze všimnout již pouhým okem – tvar prsou nebo bradavek, ekzém, zarudnutí nebo výtok z bradavky jsou signálem k návštěvě lékaře.
Zde se dostáváme se k vlastnímu průběhu samovyšetření. Mělo by se provádět bříšky prstů, protože ty jsou nejcitlivější. Je nezbytné vyšetřit celá prsa a jejich okolí – lymfatické uzliny v podpaží a hrudník až po klíční kost.

Pojďme na to:

1. Vizuální kontrola
Postavte se před zrcadlo a důsledně si prohlédněte prsa. Sledujte barvu i texturu pokožky, zda není vrásčitá nebo stažená. Vizuálně si zkontrolujte prsa i poté, co zvednete ruce nad hlavu. V této poloze si všímejte velikosti a tvaru prsou, umístění bradavek. Dobře si je prohlédněte z různých úhlů. Jakékoli změny oproti poslednímu samovyšetření proberte se svým lékařem.
Vizuálne samovyšetrenieVizuálne samovyšetrenie2. Prvotní hmatová kontrola
Krouživými pohyby bříšky prstů prohmatejte celé prso od klíční kosti až po bradavku. Zvýšenou pozornost věnujte bradavce. Krouživým pohybem ji celou zkontrolujte. Následně ji jemně zatlačte. Z bradavky by neměla vytékat žádná tekutina (pokud nekojíte).

Prvotná hmatová kontrola    Prvotná hmatová kontrola

3. Sekundární hmatová kontrola
Prohmatejte oblast hrudníku až po klíční kost. Nevynechejte ani oblast podpaží, kde se nachází lymfatické uzliny.
Prvotní kontrolu zopakujte krouživými pohyby také vleže. V této poloze můžete na prsa vyvíjet větší tlak než ve stoje. Případné změny oproti předchozímu samovyšetření konzultujte se svým lékařem.

Druhá hmatová kontrola   Druhotná hmatová kontrolaVyšetření u odborníka

Ženám do 45 let se doporučuje provádět sonografické vyšetření každé dva až tři roky. Od 45 let věku pak máte v Česku nárok na mamografické vyšetření každé dva roky.
Vyšetření na mamografu trvá se vším všudy maximálně 10 minut a je zcela bezbolestné. Přitom těch pár minut vám může zachránit život. Kompletní výsledky jsou hotové do 2 pracovních dnů.
Mamografie má vysoké rozlišení a odhalí i ložiska zhoubných nádorů, která při samovyšetření nemůžete nahmatat a nejsou vidět ani na sonu.

Jak snížit riziko rakoviny prsu

U některých žen je pravděpodobnost onemocnění rakovinou prsu vyšší z důvodu dědičnosti. Je proto důležité znát své genetické predispozice. Zjistěte si, zda se ve vaší rodině nevyskytla rakovina prsu, ať už z matčiny nebo otcovy strany. Pokud ano, věnujte zvýšenou pozornost dalším možnostem prevence. Nepropadejte však zbytečně panice, jde pouze o předpoklad, výskyt rakoviny v rodině automaticky neznamená, že ji budete mít i vy. Samozřejmě to ale platí i naopak, můžete onemocnět rakovinou, i když ji nikdo v rodině předtím neměl. Pečujte proto o své tělo a starejte se o něj, jak nejlépe umíte.
Základem zdraví obecně je zdravý životní styl. Jezte zdravě, jezte ovoce a zeleninu. Špatná strava je částečně zodpovědná za 30–40 % karcinogenních onemocnění. Cvičte, vyhýbejte se parabenům a karcinogenům. Ženy by se neměly vystavovat slunečnímu záření "nahoře bez". Bradavky jsou na toto záření extrémně citlivé. Určitě vynechejte kouření a alkohol (2 až 3 skleničky denně zvyšují riziko rakoviny prsu o 20 % ve srovnání s abstinentkami).
Udržujte si zdravou hmotnost. V tukových buňkách se tvoří estrogen, který může stimulovat růst nádorových buněk.

ŘEKNĚTE NE RAKOVINĚ PRSU!

Článek připravil
Barbora F.
20.10. 2023
Nikdo se zatím nevyjádřil. Přidej první komentář!

Další články

Co je to ...
14.06. 2023
Co jsou vaginální dilatátory a k čemu slouží?
Vaginální dilatátory, jinak nazývané také vaginální trenažéry, jsou zdravotní pomůcky, které řeší pocit pálení či úzkosti při penetraci a bolestivé kontrakce vagíny. Dilatátory pro ženy mají tvar válce s jemným zakřivením směrem dolů (kopírují vnitřek pochvy) a obvykle se prodávají v sadách různých velikostí. Postupné používání stále většího dilatátoru napomáhá roztažení pochvy a udržuje vaginální tkáně poddajné. Díky cvičení s dilatátory si tělo i mozek zvyká na to, že penetrace může být komfortní. A takový pocit si zaslouží každá žena.
228
0
Zajímavosti a novinky
20.06. 2022
Séria: Smysly jako erotogenní zóny – ČICH
Každý z našich smyslů je zároveň i erotogenní zónou, která nám může otevřít nové dimenze intimního zážitku. Začneme čichem. Právě s čichem souvisí staré známé tvrzení, že „partner nám musí vonět“. Jedná se o zjednodušené podání složitého chemicko-biologického procesu, který se odehrává v našem mozku a výrazně se podílí na výběru sexuálního i životního partnera.
504
0

Mohlo by se vám hodit

Načítám ...