Trápí vás suchost ve vagíně?

Problém suché vagíny může být zdánlivě prostý, ale dokáže způsobit nemalé problémy. Přibližně 17 % žen pociťuje problém vaginální suchosti. Postihnout může kteroukoli z nás, ale pokud zrovna procházíte menopauzou, čísla se rapidně zvyšují až na 1 ze 3 žen. Vaginálna suchosť, nie ste v tom sama
Zdroj: Unsplash/Timothy Meinberg

Jak vaginální suchost vzniká?

Stěny zdravé vagíny jsou neustále lubrikované tenkou vrstvou čiré tekutiny. Vaginální vlhkost má mírně kyselé pH, které ji pomáhá udržovat zdravou a zabraňuje infekcím. Proto je naprosto přirozené, když si všimnete mírného bílého výtoku. V rovnováze vše udržuje mimo jiné i hormon estrogen. Pokud nám ale kolísají hladiny estrogenu v těle způsobené například menopauzou, užíváním antikoncepce, kojením, přílišným mytím pohlavních orgánů nebo onemocněním hormonální soustavy či například kouřením, přestává být míra zvlhčení dostatečná.

Jaké jsou projevy vaginální suchosti?

Vaginální suchost způsobuje nepříjemné projevy, kterými jsou:

• pálení
• malé ranky v oblasti vagíny
• bolest během styku
• odmítání sexuálního vztahu

Právě nedostatek vlhkosti způsobuje suchost vagíny a jako následek svědění, pálení či bolest, která může vést k podráždění až malým rankám. Takové ranky mohou později vyústit i v zánět. Problémy, které vaginální suchost způsobuje, zásadně ovlivňují kvalitu našeho života. Milování se stává pro ženu bolestivým a nepříjemným. To často vede až k odmítání sexuálního vztahu.

Nekojím, nejsem v přechodu, ale projevy suchosti pociťuji. Co s tím?

Mnoho žen pociťuje vaginální suchost během milování z prostého důvodu – nejsou sexuálně vzrušené. Důvodem může být nedostatečná předehra, přemíra stresu nebo jiné psychologické důvody.

Jak to řešit?

Jedním z častých důvodů je i nadměrné používání hygienických výrobků – mýdla, spreje, prací prášky, vůně do koupele… Takové výrobky jsou často parfémované a neobsahují pH vhodné pro vaginální oblast. Vedle nich stojí za problémy také léky na alergii a antidepresiva. Proto je potřeba vyřadit nevhodnou kosmetiku a před sexem použít lubrikační gel.

Na trhu se nacházejí stovky různých lubrikačních gelů, jak si tedy vybrat ten správný? Jelikož problémy se zvlhčením vagíny jsou poměrně běžné, vznikly gely, které se specializují právě na tento problém. My jsme vybrali to nejlepší, co vám umíme doporučit.
Pjur Woman

Pjur Woman lubrikant pro citlivou pokožku 30 ml

Cena: od 249 Kč
Mnoho žen o svém problému nechce moc mluvit. Otevřenou komunikací se svým partnerem či lékařem ale můžete ledacos vyřešit. Pokud bolest při styku přetrvává i přes použití lubrikačního gelu, doporučujeme vám navštívit lékaře.
Pjur Med lubrikant na citlivú a suchu vagínu

Pjur Med lubrikační a hydratační gel 100 ml

Cena: od 399 Kč
Článek připravil
Martina
01.01. 2020
Head of Marketing ...
Nikdo se zatím nevyjádřil. Přidej první komentář!

Další články

Jak správně používat
14.01. 2022
Jak správně používat anální sprchu? (Adam)
Anální sprchy jsou velmi užitečným nástrojem pro příznivce análních erotických pomůcek a análního sexu jako takového. Jejich úkolem je vyčištění análního otvoru, aby anální hrátky byly co nejhygieničtější. Anální sprcha nám pomáhá vyhnout se „nepříjemnostem“ a zároveň uvolní a připraví anální otvor pro penetraci. Pro mnohé už samotný pocit při použití anální sprchy vyvolává velké vzrušení. V každém případě není použití anální sprchy nic nepříjemného – ba naopak, pokud se sprcha používá správně. Obzvlášť důležité je použití anální sprchy, pokud plánujete takzvaný rimming, tedy lízání análu.
4 526
0
Sexuální zdraví
23.11. 2022
Všechno, co potřebujete vědět o vaginálním prdění (queefing)
Nepříjemnost, kterou zažila skoro každá žena. Oddáváte se sexu, užíváte si přítomnost a najednou… se ozve něco, co zní jako prd. Z vagíny. Cítíte rozpaky? Hanbu? Ale proč? Sex je vysoce intimní věc plná tekutin, zvuků a pachů, které k němu patří. A tenhle zvuk není výjimkou. Navíc se nejedná o prdnutí, ale o tzv. queef – projev vaginální plynatosti, jinak nazývané i vaginální flatulence (Flatus vaginalis).
5 235
0
Zajímavosti a novinky
20.06. 2022
Séria: Smysly jako erotogenní zóny – ČICH
Každý z našich smyslů je zároveň i erotogenní zónou, která nám může otevřít nové dimenze intimního zážitku. Začneme čichem. Právě s čichem souvisí staré známé tvrzení, že „partner nám musí vonět“. Jedná se o zjednodušené podání složitého chemicko-biologického procesu, který se odehrává v našem mozku a výrazně se podílí na výběru sexuálního i životního partnera.
504
0

Mohlo by se vám hodit

Načítám ...