Svetový deň boje proti AIDS

Nechráněný sex je tak trochu jako ruská ruleta. I to se snaží světové organizace připomenout v rámci celospolečenské osvěty o HIV a AIDS. První prosincový den není jen mementem brzkého příchodu Vánoc, ale každoročně zdůrazňuje význam péče o sexuální zdraví. 


Světový den boje proti AIDS letos vychází právě na první adventní neděli. Symbolizuje ho červená stužka, kterou se vyjadřuje sounáležitost s lidmi, kteří se virem HIV nakazili, a zároveň je znamením rostoucího společenského povědomí.

Co je to HIV?

Jde o virus, který se do těla dostane pomocí tělních tekutin – krve a genitálních výměšků. Nejčastěji se přenáší nechráněným pohlavním stykem přes sliznici heterosexuálního i homosexuálního páru nebo v komunitě narkomanů přímým vpichem jehly do žíly.

Jakmile se virus HIV dostane do těla, usazuje se v buňkách a jeho nositel se okamžitě stává infekčním zdrojem nákazy. Jelikož se první příznaky projeví až po delší době, virus má volnou půdu k nekontrolovanému šíření. Průběh HIV se dá rozdělit do čtyř fází, přičemž první příznaky člověk začíná pociťovat až ve třetím stádiu. Do té doby o přítomnosti viru ve svém těle nemusí mít tušení.

Virus se v současné době nedá vyléčit. Pokud se jím člověk jednou nakazí, bude mu v těle kolovat až do konce života. Dnešní medicína ale dokáže virus cíleně potlačit a znemožnit mu postup do dalších stádií.

Co je to AIDS?

Jde o onemocnění imunitního systému, které představuje finální, čtvrté stádium viru HIV. V téhle etapě se už dostavují drastické příznaky nemoci v podobě těžkého poškození imunity, rychlé ztráty hmotnosti a vzniku mozkových nádorů.

I z toho důvodu je důležité chránit se během pohlavního styku kondomem a pravidelně podstupovat preventivní prohlídky. Přítomnost viru HIV v těle se zjišťuje krevním rozborem.

Prevence a spolehlivá ochrana

Nové nebo jednorázové sexuální známosti by měly probíhat výlučně za přítomnosti bariérové ​​ochrany – prezervativu. Kondom ochrání sliznici před výměšky vašeho partnera a zabrání přenosu virového onemocnění. Je důležité připomenout, že virus se nešíří jen vaginálním sexem, ale nakazit se můžete i při orálních a análních radovánkách.

Aby mohl prezervativ splnit svou funkci, je potřeba ho navléknout správně. I malé pochybení může způsobit nedostatečnou ochranu. Mistrem nasazování kondomu se můžete stát i po přečtení našeho blogu: Nejčastější chyby při používání kondomů.

Článek připravil
Martina
14.09. 2021
Nikdo se zatím nevyjádřil. Přidej první komentář!

Další články

Sexuální zdraví
20.10. 2023
Růžový říjen – měsíc prevence rakoviny prsu
Měsíc říjen se nese ve znamení celosvětové osvěty prevence rakoviny prsu.  Prsa jsou symbolem ženskosti a mateřství. Jsou součástí ženské identity. Po staletí jsou zdrojem inspirace pro umělce. Bohužel pro tisíce žen jsou také zdrojem trápení. Rakovina prsu je na prvním místě v žebříčku nejčastěji diagnostikovaných nádorových onemocnění u žen. Více než 6000 českých žen každoročně opouští ordinaci lékaře s děsivou diagnózou - rakovinou prsu. Pokud je však zachycena v raném stadiu, má pacientka velkou šanci na uzdravení. U tohoto typu rakoviny je nesmírně důležitá prevence. A ta je naštěstí dobře dostupná.
222
0

Mohlo by se vám hodit

Načítám ...