Svetový deň boje proti AIDS

Nechráněný sex je tak trochu jako ruská ruleta. I to se snaží světové organizace připomenout v rámci celospolečenské osvěty o HIV a AIDS. První prosincový den není jen mementem brzkého příchodu Vánoc, ale každoročně zdůrazňuje význam péče o sexuální zdraví. 


Světový den boje proti AIDS letos vychází právě na první adventní neděli. Symbolizuje ho červená stužka, kterou se vyjadřuje sounáležitost s lidmi, kteří se virem HIV nakazili, a zároveň je znamením rostoucího společenského povědomí.

Co je to HIV?

Jde o virus, který se do těla dostane pomocí tělních tekutin – krve a genitálních výměšků. Nejčastěji se přenáší nechráněným pohlavním stykem přes sliznici heterosexuálního i homosexuálního páru nebo v komunitě narkomanů přímým vpichem jehly do žíly.

Jakmile se virus HIV dostane do těla, usazuje se v buňkách a jeho nositel se okamžitě stává infekčním zdrojem nákazy. Jelikož se první příznaky projeví až po delší době, virus má volnou půdu k nekontrolovanému šíření. Průběh HIV se dá rozdělit do čtyř fází, přičemž první příznaky člověk začíná pociťovat až ve třetím stádiu. Do té doby o přítomnosti viru ve svém těle nemusí mít tušení.

Virus se v současné době nedá vyléčit. Pokud se jím člověk jednou nakazí, bude mu v těle kolovat až do konce života. Dnešní medicína ale dokáže virus cíleně potlačit a znemožnit mu postup do dalších stádií.

Co je to AIDS?

Jde o onemocnění imunitního systému, které představuje finální, čtvrté stádium viru HIV. V téhle etapě se už dostavují drastické příznaky nemoci v podobě těžkého poškození imunity, rychlé ztráty hmotnosti a vzniku mozkových nádorů.

I z toho důvodu je důležité chránit se během pohlavního styku kondomem a pravidelně podstupovat preventivní prohlídky. Přítomnost viru HIV v těle se zjišťuje krevním rozborem.

Prevence a spolehlivá ochrana

Nové nebo jednorázové sexuální známosti by měly probíhat výlučně za přítomnosti bariérové ​​ochrany – prezervativu. Kondom ochrání sliznici před výměšky vašeho partnera a zabrání přenosu virového onemocnění. Je důležité připomenout, že virus se nešíří jen vaginálním sexem, ale nakazit se můžete i při orálních a análních radovánkách.

Aby mohl prezervativ splnit svou funkci, je potřeba ho navléknout správně. I malé pochybení může způsobit nedostatečnou ochranu. Mistrem nasazování kondomu se můžete stát i po přečtení našeho blogu: Nejčastější chyby při používání kondomů.

Článek připravil
Martina
14.09. 2021
Nikdo se zatím nevyjádřil. Přidej první komentář!

Další články

Co je to ...
17.04. 2021
Co je to vakuová pumpa na penis a k čemu slouží?
Lidé se často domnívají, že pumpa na penis slouží primárně k erotické stimulaci a její benefity začínají i končí u pocitu vzrušení. Avšak opak je pravdou, vakuová pumpa na penis napomáhá k dosažení kvalitnější erekce a při dlouhodobém tréninku dokáže natrvalo zvětšit penis. Je to tedy pomůcka, která blahodárně působí na kvalitu sexuálního života. Její používání je sice příjemné, ale erotická stimulace je v tomto případě pouze druhořadá.
41
0
Zajímavosti a novinky
23.08. 2021
Sexify – Vybrali jsme ty nejlepší produkty ze seriálu!
Láme rekordy, jen pár dní po odvysílání je u nás jedničkou ve sledovanosti a už se nemůžeme dočkat další řady. Řeč je o Sexify – polském seriálovém hitu, ke kterému máme neuvěřitelně blízko. Prostředím, kulturou, a hlavně sexuální revolucí! Jé, a už jsme se zmínili, že Jan Karol, který hraje Adama, je podle nás polský Timothée Chalamet a připadá nám neuvěřitelně sexy?
36
0

Mohlo by se vám hodit

Načítám ...
Používáme soubory cookies, abychom Vám při nakupování poskytli ten nejlepší možný zážitek.