Sleva 15% s kódem: TEPLO36 🥵 Pouze za horkých dnů

Historie prezervativu

Kondom dnes považujeme za běžnou součást sexuálního života. Je nejdostupnější a nejpoužívanější mechanickou ochranou s vysokou účinností (v případě správného použití). Snižuje riziko přenosu pohlavních chorob jako kapavka, HIV, AIDS a mnohé jiné(a v některých případech přenosu zcela zamezuje). Než ale novodobý kondom vznikl, musel ujít dlouhou cestu.
Čo sa skrýva za históriou kondómov?
Prezervativ, lidově nazývaný kondom, pravděpodobně znali už Egypťané mnoho let před naším letopočtem. Dokazují to artefakty i nástěnné malby. Římané používali kondomy vyrobené z tkané lněné látky. Existovaly dva druhy: klasický – na celý penis a krátký – pouze na žalud. V Asii se v 15. století používal olejovaný papír, později se přešlo na střeva domestikovaných zvířat. Nějakou dobu se v oblasti Asie používaly dokonce rohy zvířat, což asi nebylo úplně pohodlné.

V 18. století se svět znovu vrátil k látkovým kondomům. Daly se koupit prakticky všude, v hospodě nebo na trhu. Nešlo ale o levnou záležitost, proto se za sníženou cenu prodávaly i použité a vyprané kondomy.

Durex Classic 12 ks

Cena: od 9,60 €

V roce 1844 byl vyroben a patentován kondom z gumy. První gumové kondomy z poloviny 19. století ale byly dost silné, a požitek ze sexuálního styku tak velmi omezily. S latexovou podobou kondomu přišli Američané v roce 1880. Kondom byl součástí výbavy vojáků během všech amerických vojenských akcí po 1. světové válce. Američtí vojáci si domů z první světové války totiž kromě šrámů na duši mnohdy přinesli i pohlavní choroby, které se pak v Americe nekontrolovatelně šířily.
Rok 1985 je pro používání kondomu zlomový. V tomto roce bylo prokázáno, že virusHIV, původce onemocnění AIDS, se přenáší sexuálním stykem. Podle lékařských výzkumů dokáže používání kondomu snížit riziko nákazy o 80 až 95 %.

V roce 2010 papež Benedikt XVI. připustil, že používání kondomu je ospravedlnitelné, pokud dokáže zabránit přenosu HIV. Obecně ale církev používání kondomu neschvaluje (navzdory jednoznačnému lékařskému doporučení). Hlavním důvodem je, že používání kondomu při sexuálním styku podle církve popírá hlavní účel sexu – plození potomstva.

Uvědomme si ale, že středověk skončil a v dnešní době provozuje jen málokdo sex pouze za účelem plození potomstva. Myslete na ochranu před syfilidou, kapavkou a jinými pohlavními chorobami, které způsobují neplodnost, a chraňte se!

Na trhu je mnoho typů kondomů (extra tenké, extra safe, bezlatexové pro lidi s alergií na latex, dokonce i XXL), takže si určitě vybere každý. Nutno dodat, že ultra tenké kondomy jsou stejně spolehlivé jako ty běžné a procházejí stejnými zátěžovými testy. Pro fajnšmekry existují i ​​ochucené nebo hřejivé kondomy.
Článek připravil
Barbora F.
28.04. 2022
Nikdo se zatím nevyjádřil. Přidej první komentář!

Další články

Mohlo by se vám hodit

Načítám ...