Těhotenství a sexualita

Mnoho žen má obavy, že s otěhotněním přijde o veškerou sexualitu. Bojí se, že zmizí přitažlivost nebo chuť na sexuální hrátky. Mnohé mají strach, že styk během těhotenství může ublížit děťátku. Respekt je na místě, strach ale ne.

Drtivá většina mužů považuje své těhotné partnerky za ještě přitažlivější než před těhotenstvím. Sex bývá jemnější, něžnější a pozornější. Velký podíl na tom má ochranářský pud muže vůči ženě, která nosí jeho dítě, a také vůči samotnému děťátku.

Těhotenství výrazně mění hormonální rovnováhu. Ženy prožívají intenzivněji každý dotek, zvyšuje se citlivost prsou, genitálie jsou prokrvené, všechny žlázy s vnitřním vylučováním pracují na maximum (včetně ženské prostaty).

Samozřejmě se nedá zaručit, že právě vy budete patřit ke skupině žen, kterým se chuť na sex zvýší. Některé totiž na sex naopak ani nepomyslí. Mají bolesti, libido se snižuje nebo je trápí podvědomý strach o dítě. Základem je k ničemu se nenutit a poslouchat své tělo. Pokud ale zájem o sex máte, těhotenství není překážkou.

Určitě není na škodu vyhýbat se polohám, kdy žena celou svou vahou spočívá na břiše nebo na břicho tlačí celá váha muže. Dá se to vyřešit polohou zezadu. Vhodná je i poloha „lžičky“, „přísaha“ nebo „blíženci“. Samotný styk dítěti ublížit nemůže, chrání ho děloha.

Nezapomeňte, že sprcha po styku je v tomto období nezbytností. Stejně vhodné je si po sexu dojít na malou. Těhotné ženy jsou náchylnější k infekcím močových cest. Zvětšující se děloha tlačí na močovod, snižuje se průtok moči. Tělo navíc tvoří víc progestinu, který snižuje napětí svalů v močovodu. Proto raději neriskujte a intenzivně dodržujte hygienu.

Pokud vás ovládl strach, že při porodu se vaše vagína roztáhne a styk už nebude jako dřív, máme pro vás dobrou zprávu. Vagínu tvoří svaly a vazivo. Během těhotenství a samotného porodu se pochopitelně roztáhne. Po porodu se ale po čase vrátí do původního stavu. Abyste stažení vagíny urychlily a zároveň tělo připravily na porod, můžete využít některé pomůcky. Venušiny kuličky výborně zpevňují pánevní dno. Mezi novinky patří Aniball, díky kterému se svaly pánevního dna posilují a žena se díky němu naučí vědomě uvolnit pánevní dno.

Sex se dá využít i v případě, že přenášíte. Jedním ze způsobů, jak vyvolat porod, je totiž milování. Příčinou je ejakulát muže, konkrétně prostaglandiny, které se v něm nacházejí. Právě na tyto prostaglandiny by měla děloha zareagovat a spustit porodní kontrakce. Berte tuto radu s rezervou – nejde pochopitelně o žádný zaručený návod. Sexem ale každopádně nic nezkazíte. 

Článek připravil
Barbora F.
26.07. 2022
Nikdo se zatím nevyjádřil. Přidej první komentář!

Další články

Sexuální zdraví
15.05. 2023
Vagína a vulva jednou provždy: není to totéž!
Lidské tělo je krásný a složitý organismus. I když lidé chápou teorii relativity nebo dokážou rozeznat jednotlivé druhy hub, anatomie je kdesi na okraji zájmu široké veřejnosti. Znalost lidského těla by měla být součástí základních znalostí. Když dobře známe své tělo, můžeme s ním pracovat a vytěžit z něj maximum. Přesto má v této oblasti mnoho lidí, žen i mužů, obrovské mezery.
107
0
Sexuální zdraví
01.01. 2020
Kegelovy cviky – cesta k sexuálnímu zdraví
Dámy, pečujete o své sexuální zdraví? Ve zdravém těle zdravý duch, říká se. A to platí i v sexu. Přitom je to tak jednoduché, nenáročné a zadarmo. Děkovat můžete americkému gynekologovi Dr. Arnoldu Kegelovi. Ten v 50. letech minulého století přišel se sérií cviků, které pomáhají zlepšit stav sexuálního zdraví. Tyhle cviky se dají provádět i několikrát denně a jsou určené právě vám, milé dámy.
878
0

Mohlo by se vám hodit

Načítám ...