Jak správně používat kondomy

Kondomy patří mezi největší vynálezy všech dob. Kromě skvělé ochrany před pohlavními chorobami jsou efektivním způsobem kontroly porodnosti. Pokud vám na vašem zdraví záleží, používejte kondomy při každém pohlavním styku. A když už je používáte, měli byste vědět, jak s nimi zacházet, jak je nasazovat i sundávat. Pár užitečných rad jsme pro vás sepsali.

Základní pravidlo zní: Kondom použijte jen jednou – nikdy ne opakovaně. Kondom je důležité mít nasazený už při prvním vniknutí do partnerky. Je to proto, že už během první fáze erekce se může z penisu dostat malé množství tekutiny, která může obsahovat spermie a přenášet pohlavní choroby.

1. Pomalu a opatrně otevřete obal, ve kterém je kondom zabalený. Nikdy ho neotevírejte zuby ani nůžkami (či jiným ostrým předmětem, který by mohl kondom poškodit).
2. Umytýma rukama vyjměte opatrně kondom z obalu a položte na špičku ztopořeného penisu tak, aby vyčnívající špička kondomu směřovala směrem nahoru. Kondom musí být otočený tak, aby se roloval z vnější strany.
3. Dvěma prsty špičku kondomu stiskněte (tím zabráníte vzniku vzduchové bubliny) a druhou rukou pomalu a jemně kondom odrolujte po celé délce penisu až ke kořeni. Umístění kondomu dolaďte tak, aby dokonale a pevně seděl na penisu po celé jeho délce.
4. Pokud došlo k jakémukoli poškození kondomu během nasazování, použijte nový kondom.
5. Po ejakulaci vytáhněte penis z vagíny. Je důležité kondom přidržet, aby se náhodou nesvlékl. Následně kondom opatrně stáhněte z penisu. Použitý kondom s ejakulátem zabalte do toaletního papíru nebo hygienického kapesníku a vyhoďte do koše (nikdy ne do záchodu). Penis ani kondom nesmí následně přijít do kontaktu s vagínou, protože by mohlo dojít k otěhotnění nebo přenosu pohlavní choroby.

Několik zajímavostí o kondomech

Kondom je bariérová metoda antikoncepce. Je to „plášť“, který se nasadí na ztopořený penis před pohlavním stykem. Kondomy se nejčastěji vyrábějí z přírodního latexu. Latex je velmi pevný a pružný materiál, který se získává z kaučukovníku. Výroba kondomů je přísně regulována a kondomy jsou elektronicky testovány. Společnost DUREX testuje vzorky z každé šarže. Vzorky musí podstoupit test nafouknutí vzduchem, při kterém se kontroluje jejich pevnost. Mezinárodní standardy upravují základní normu pro kondom na 18 litrů vzduchu. Kondomy DUREX dokážou pojmout až 40 litrů vzduchu, aniž by praskly. Společnost DUREX testuje kondomy i dermatologicky.

Kondomy se vyrábějí v různých velikostech, tvarech a s různými povrchy. Poslední dobou jsou oblíbené lubrikované kondomy, které při styku oddalují vyvrcholení. Kromě klasických hladkých kondomů jsou v nabídce i kondomy s různými výstupky pro co nejlepší potěšení obou partnerů.

Výhodou kondomů oproti ostatním druhům antikoncepce je jejich nízká cena, snadné použití a žádné vedlejší účinky, které s sebou přináší používání hormonální antikoncepce. Správné používání kondomů snižuje pravděpodobnost přenosu pohlavních chorob a otěhotnění.

Článek připravil
Roman
01.01. 2020
Nikdo se zatím nevyjádřil. Přidej první komentář!

Další články

Mohlo by se vám hodit

Načítám ...