Nejčastější chyby při používání kondomů

Pokud si myslíte, že kondom používáte vždycky a za každých okolností správně, možná vás teď vyvedeme z omylu. I když používání kondomu není žádná věda a nepotřebujete na něj vysokoškolský titul, přece jen má tento akt jistá pravidla. Jaká jsou a na co si dát pozor, když je kondom vaší jedinou antikoncepcí, se dozvíte v tomto článku.

Základem je správné nasazení

Kondom se nasazuje na ztopořený penis ještě předtím, než poprvé vnikne do partnerčiny pochvy. Protože je to bariérová ochrana před otěhotněním a přenosem nemocí, není možné začít bez něj a nasadit ho až těsně před ejakulací. Dovolíme si tvrdit, že v tomto případě je prezervativ zcela neúčinný a ztrácí svou funkci. Riziko přenosu pohlavní choroby je v takovém případě stejné, jako byste ho nepoužili vůbec, a antikoncepční účinek se také dost snižuje. Proč tomu tak je, asi není třeba rozvádět.

Při nasazování kondomu dbejte na to, abyste z jeho špičky, tzv. rezervoáru, vytlačili veškerý vzduch. Vzduchová bublina je jednak celkem nepříjemná už při samotném sexu a jednak hrozí, že rezervoár při naplnění ejakulátem praskne, protože prostor pro něj už je vyplněný vzduchem.

Skutečnost, že se kondom nasazuje až po kořen penisu, snad nemusíme připomínat. Do poloviny penisu ho nestačí nasadit, protože hrozí jeho sklouznutí a infekce pohlavní nemocí.

Když se svlékne, použijte nový

Kondom občas z nějakého důvodu během sexu sklouzne z penisu. Ať už je důvod jakýkoliv (nesprávné nasazení, nasazení pouze na špičku penisu, špatný výběr velikosti či příliš divoká penetrace), je to vlastně úplně jedno. Důležité je mít na paměti, že když kondom sklouzne, měl by putovat rovnou do koše.
Ale proč? Výměna kondomu by se měla odehrát hned z několika důvodů. Jednak si prezervativ už nenavlečete tak důkladně, jako byste ho rolovali přímo z obalu, a stejně tak se může stát, že vnější či vnitřní část svlečeného kondomu přišla do kontaktu s tělesnými tekutinami sexuálního partnera. Snadno tak dojde k výměně tělesných sekretů a úloha kondomu zabránit přenosu pohlavních nemocí se ztrácí.

Prezervativ nepatří do peněženky ani do kapsy

Nesprávné skladování je takovým dalším dobrovolným soukromým harakiri. V tomto případě je potřeba si uvědomit, že obal, který kondom chrání, je sice pevný, ale ne nezničitelný.

V peněžence může přijít do kontaktu s různými ostrými předměty – i hrana platební karty či mince může ochrannou fólii poškodit a tím znehodnotit i kondom.

Ani kapsy kalhot nejsou dobrým nápadem. Obal kondomu určitě neocení to, že musí podléhat vnějšímu tlaku, který je už při chůzi dost markantní. Fólie se skrčí, narovná, skrčí, narovná… Pokud se to opakuje mockrát, mikroskopické trhlinky jsou jen otázkou času. A to nemluvíme o tom, pokud máte kondom v zadní kapse a celou svou vahou si na něj sednete.

Zapomínáme na lubrikant

I když je drtivá většina kondomů lubrikovaná, ne vždycky to stačí. Pokud sex trvá déle, sliznice pochvy vysychá, i když je partnerka stále vzrušená, což vede k nadměrnému odírání kondomu. V případě, že se jedná o delší proces, se kondom důsledkem nedostatečné vlhkosti může natrhnout.

Používání lubrikantu je příjemné pro oba aktéry. Stává se, že se prezervativ nepříjemně přilepí na stěnu pochvy a může způsobit menší poranění.

Důležité je ale připomenout, že i při výběru lubrikantu je namístě opatrnost. Ne každý lubrikační gel může přijít do kontaktu s latexem, aniž by se jeho povrch znehodnotil. Chybu neuděláte, když sáhnete po přípravku na vodní bázi. Takový typ lubrikantu je šetrný a kondom nijak nenaruší.

Co s použitým kondomem?

Pokud nepatříte mezi podezřívavé jedince, kteří kondom po naplnění ejakulátem vyplachují, aby jejich sperma nebylo zneužito, nabízí se otázka, kam prezervativ vyhodit.

Mnoho lidí se ho zbaví tak, že ho prostě spláchne, ale takový krok my nedoporučujeme. V čistírně odpadních vod si s kondomem opravdu neporadí a do kanalizace by se nemělo dostat nic, co se neřadí mezi tělesné výměšky.

Chybu ale neuděláte, když použitý kondom jednoduše zabalíte do papírového kapesníku a vyhodíte do koše. Ještě předtím kondom můžete zavázat, aby z něj ejakulát nevytékal.

Článek připravil
Martina
10.01. 2022
Nikdo se zatím nevyjádřil. Přidej první komentář!

Další články

Mohlo by se vám hodit

Načítám ...