Sleva 15% s kódem: TEPLO36 🥵 Pouze za horkých dnů

Vaginismus - jaké jsou příčiny a léčba?

Vaginismus je porucha sexuálního chování u žen, která nemá fyziologickou, ale psychologickou příčinu. Při sexuálním styku dochází k nevědomému a neúmyslnému stažení svalů v okolí pochvy. Pokud trpíte vaginismem, je nejdůležitější uvědomit si, že to není vaše vina a v žádném případě se nemáte za co stydět. Jedná se o problém, který lze řešit a léčit. Důležité je znát své tělo a intimitu.
Vaginizmus.
Tato porucha nemá vliv na sexuální vzrušení, takže i když žena pociťuje vzrušení, průnik do pochvy je buď bolestivý, nebo zcela nemožný. Tento stav může mít organickou i neorganickou příčinu.


Druhy vaginismu

V případě organických příčin může jít o infekce, vrozenou vadu, cysty, zjizvení a podobně. V případě neorganické příčiny je viníkem psychika. Může se jednat o důsledek výchovy, silného náboženského přesvědčení nebo špatné a bolestivé sexuální zkušenosti (většinou té první).


Projevy vaginismu

U některých forem vaginismu (generalizovaný vaginismus) není možné zavést tampón nebo absolvovat gynekologické vyšetření, což je z hlediska prevence velmi nebezpečné. Ztížená je dokonce i hygiena.

Pro ženy, které trpí vaginismem, je sexuální styk buď úplně nemožný, nebo (pokud možný je) při něm cítí pálení a řezání. Při takovém styku dochází ke drobným zraněním na stěnách vagíny. Jedná se o začarovaný kruh, protože každý další pokus a následné selhání jen prohlubuje strach z bolesti. Žena by proto neměla spoléhat na to, že problém pomine sám od sebe. Naopak se může rozvíjet – pak jím trpí i partner a přicházejí partnerské problémy. Ženě, která má problém se sexualitou, emoční problémy rozhodně nepomohou. Je nutné vyhledat odbornou pomoc.


Otevřenost

V první řadě je nezbytné navštívit gynekologa a otevřeně si s ním o svém problému popovídat. Gynekolog nejprve vyloučí onemocnění, bakterie či jiné organické příčiny. Léčba se následně zakládá na psychologickém nebo psychiatrickém vyšetření (v mnoha případech může za vaginismus psychóza). Následují terapeutická sezení a nutný je také dohled gynekologa. Jednou z léčebných metod je postupné rozšíření pochvy pomocí masturbace, kdy žena postupně zkouší do pochvy vkládat prsty či jiné pomůcky, ideálně co nejmenší a nejtenčí. Na trhu jsou také mini vibrátory a dilda – obojí výborně poslouží právě ženám s vaginismem.

K sexuálnímu zdraví, krůček po krůčku

Nejvhodnější pomůckou je vaginální dilatátor. Ideálním řešením je sada dilatátorů v různých velikostech, přičemž žena používá nejprve ty nejtenčí a postupně zkouší ty silnější.

Zlepšení přinese i lokální anestezie, při které do pochvy vnikají předměty. Žena je při vědomí a uvědomuje si, že je to možné a bezbolestné. Touto technikou by se měl zmírnit potlačovaný strach ze sexu.

Jednou z často používaných technik je také cvičení. Jóga, pilates, ale také cvičení kegelových cviků může ženě pomoct s vědomým ovládáním svalů pochvy.

 

Článek připravil
Barbora F.
12.01. 2024
Nikdo se zatím nevyjádřil. Přidej první komentář!

Další články

Zajímavosti a novinky
20.06. 2022
Séria: Smysly jako erotogenní zóny – ČICH
Každý z našich smyslů je zároveň i erotogenní zónou, která nám může otevřít nové dimenze intimního zážitku. Začneme čichem. Právě s čichem souvisí staré známé tvrzení, že „partner nám musí vonět“. Jedná se o zjednodušené podání složitého chemicko-biologického procesu, který se odehrává v našem mozku a výrazně se podílí na výběru sexuálního i životního partnera.
524
0

Mohlo by se vám hodit

Načítám ...