Sleva 15% s kódem: TEPLO36 🥵 Pouze za horkých dnů

Všechno, co potřebujete vědět o vaginálním prdění (queefing)

Nepříjemnost, kterou zažila skoro každá žena. Oddáváte se sexu, užíváte si přítomnost a najednou… se ozve něco, co zní jako prd. Z vagíny. Cítíte rozpaky? Hanbu? Ale proč? Sex je vysoce intimní věc plná tekutin, zvuků a pachů, které k němu patří. A tenhle zvuk není výjimkou.
Navíc se nejedná o prdnutí, ale o tzv. queef – projev vaginální plynatosti, jinak nazývané i vaginální flatulence (Flatus vaginalis).

Vaginální prdy

Proč se to děje?

Důvodů je víc, prsty v tom má zejména fyzika. Vagína je dutý orgán a vzduch, který se do ní dostal, potřebuje ven. Vzduch se do vagíny dostane při pohlavním styku. Nejvíc při některých polohách (např. zezadu), při častém střídání poloh nebo při styku, kdy partner opakovaně zcela vytáhne penis (prsty, sexuální pomůcku) a následně ho znovu zasune. Do vagíny se natlačí větší množství vzduchu. Tentýž vzduch, který se do vagíny dostal, se pak dere ven. Díky tomu queefy nemají žádný zápach. Naštěstí.
Problémy s vaginální plynatostí mohou nastat i v případě, že partnerův penis neodpovídá velikosti vagíny. Při vstupu příliš tenkého nebo krátkého penisu (v poměru k vašim rozměrům) se do vagíny nahrne víc vzduchu.
Dalším důvodem může být nadměrné použití lubrikantu. Bublinky vzduchu v gelu se dřív nebo později dostanou ven. Může se to dít i po sexu při močení, ale také přímo při sexu.

Proč to neumíme ovládat?

Vaginální svaly, na rozdíl od konečníku, neumíme ovládat svíráním. Umíme je ovládat do určité míry, nedokážeme v nich ale dlouhodobě udržet vzduch. Důvodem je právě chybějící svěrač ve vagíně. Je to evoluční záležitost. Pokud by ve vagíně byl svěrač, během sexu by mohlo dojít ke zranění penisu.

Co vaginální plynatost zhoršuje?

Jak už víme, za vaginální plynatost mohou částečně oslabené až atrofované svaly pánevního dna. Svaly se nedokážou tak rychle stáhnout a propustí vzduch. Tento stav se zhoršuje věkem i porody. U starších žen a žen, které víckrát rodily, se může vaginální plynatost objevovat častěji. U žen po menopauze se tento problém objevuje u 30 %. Věkem navíc klesá hladina estrogenu, což vede ke ztrátě pružnosti svalů. Hladina estrogenu a ženských hormonů klesá také v období ovulace a menstruace. Proto se projevy vaginální plynatosti zhoršují i v těchto dnech.
Problém se objevuje také u žen ve vyšším stádiu těhotenství. Poševní svaly se připravují na porod, stávají se měkčími a pružnějšími. V tomto období se trochu otevře i děložní čípek. Zhorší se tak i únik vzduchu z vagíny.
U těchto ohrožených skupin (těhotné ženy, ženy po porodu a ženy v přechodu) se problém může dokonce přesunout z ložnice do běžného života. Nezřídka se projeví při sportu, zvedání těžších věcí, chození po schodech. Pokud se objevuje i ve stavu klidu, například když ležíte, je vhodné ho začít řešit.

Jak proti vaginální plynatosti bojovať?

Úplně eliminovat ji neumíme, vaginální stěny nedokážeme 100% ovládat. Můžeme ale zmírnit frekvenci těchto nežádoucích zvuků.
Ano, vaginální prdění vzniká při častém střídání poloh, častěji se objevuje v konkrétních polohách. Nechceme ale jít touto cestou. Nechceme, aby se ženy některým polohám vyhýbaly. Chceme, aby si vášnivě vychutnávaly sex.

Rovnice je jednoduchá – silné stěny vagíny a svaly v oblasti hráze propustí méně „prdů“.

Cvičením Kegelových cviků pomocí Venušiných kuliček se posílí oslabené stěny vagíny a oblast hráze. Pokud se na cvičení Kegelových cviků necítíte nebo nemáte čas, můžete do běžného života zapojit jiná cvičení.
Při močení několikrát zastavte proud moči a zase svaly uvolněte. I při této aktivitě si posilujete intimní svalstvo.
Pomůže také kulatý předmět umístěný mezi stehna. Stehny ho stiskněte a udělejte pár malých kroků. Pokud to budete dělat pravidelně, výsledky se dostaví.
Co se týče životosprávy, do stravy je potřeba zařadit potraviny, které zvyšují hladinu estrogenu. Neublíží vám ani doplňky stravy, které obsahují estrogen.Jak na queefy správně reagovat?

Za queefy (vaginální prdy) se nestyďte. Je to běžný zvuk, který je potřeba brát jako přirozenou součást sexu.
Nezkušeného partnera tenhle zvuk může zaskočit. V takovém případě stačí stručně poznamenat, že to byl jen vzduch, který se do vagíny dostal. Jestli se to nezkušenému partnerovi ještě nestalo, určitě se s tím v dalším sexuálním životě setká. A díky vám už bude vědět, o co jde 😊
Zkušení muži to obvykle vnímají jako signál, že odvádějí dobrou práci. Nijak jim to nevadí, a naopak je to burcuje k dalšímu výkonu. Mnohdy je to přiměje ke spokojenému úsměvu.
A to je ideální – zasmát se a pokračovat v hrátkách.  😋

Článek připravil
Barbora F.
23.11. 2022
Nikdo se zatím nevyjádřil. Přidej první komentář!

Další články

Mohlo by se vám hodit

Načítám ...